SELECTED SOLO EXHIBITIONS


The Barren (March 9-April 19, 2021), The Grasshopper Gallery, Lost River Trading Post, Wardensville, WV


Responding to Beethoven (Jan.7-31, 2021) (virtual exhibition), Touchstone Gallery, Washington, DC


Patchwork (Graduation Exhibition) (November 1-December 13, 2019), The Washington Studio School, Washington, DC


BAA-MERICA! Solo Exhibition of fiber sheep sculptures (May 5-June 6, 2011), The Art League Gallery, Alexandria, VA. Jurors: Jacqueline Ionita, Anne Marchand, Shauna Lee Lange


SELECTED GROUP EXHIBITIONS

2021:


30th Annual Juried Exhibition, The Bowery Gallery, New York, New York (August 3-21, 2021). Juror: Clintel Steed


National Juried Exhibition: On Paper (February 20-September 26, 2021), AnnMarie Sculpture Garden and ArtsCenter, Solomons, MD. Juror: Joan Boudreau


2020:


National Juried Exhibition: Strokes of Genius (October 28-November 30, 2020), MFA Circle Gallery, Annapolis MD. Juror: Mark Karnes


National Juried Exhibition: Art on Paper (April 2-May 2, 2020) MFA Circle Gallery, Annapolis, MD. Juror: LuLen Walker


The Human Condition (February 13-March 22, 2020), The Athenaeum, Alexandria, VA. Curator: Twig Murray


Regional Juried Exhibition (February 5-April 18, 2020), Hill Center Galleries, Washington, DC. Juror: Myrtis Bedolla


2019:


National Juried Exhibition (All Media) (May 4-June 16, 2019), Delaplaine Arts Center, Frederick, MD. Juror: Sandy Guttman


National Juried Exhibition, FOLKSY: Cultural Traditions & Outside Visions, (April 26-September 22, 2019), Annmarie Sculpture Garden & Arts Center, Dowell, MD. Juror: Elaine Eff (fiber sculpture) awarded one of three Juror’s Prizes


All-Media Exhibition (August 6-September 8, 2019), The Art League Gallery, Alexandria, VA. Juror: Julia Kwon


2018: Certificate Students’ Exhibition, Washington Studio School (January 9-February 9, 2018)


2012:


Bedtime Stories/Storytelling Through Art (May 2-27, 2012), The Art League Gallery, Alexandria, VA. Juror: Judith A. Greenberg


All-Media Exhibition (June 6-July 2, 2012), The Art League Gallery, Alexandria, VA. Juror: Mark Cameron Boyd


2011:


Emancipation and Freedom/All-Media Exhibition (June 7-July 3, 2011), The Art League Gallery, Alexandria, VA. Juror: Norman Parish


Coming Home/Lighting Out (May 11-June 3, 2011), Capitol Hill Art League Gallery. Juror: Jack Rasmussen


Women Interpreting the Female Form (March 2-8, 2011), Workhouse Arts Center, Lorton, VA. Juror: Raphael Fitzgerald


2010:


Curves/All-Media Exhibition (May 6 - June 6, 2010), The Art League Gallery, Alexandria, VA. Juror: E. Warren Perry


Herstory/All-Media Exhibition (March 11-April 5, 2010), The Art League Gallery, Alexandria, VA. Juror: Barbara Rachko


All-Media Juried Exhibition (January 6 – 31, 2010), The Art League Gallery, Alexandria, VA. Juror: Steven Munoz


2009:


Becoming Animal: All-Media Exhibition (November 5 – December 5, 2009), The Art League Gallery, Alexandria, VA. Juror: Jesse Cohen


All-Media Group Exhibition (April-May 2009), The Art League Gallery, Alexandria, VA. Juror: Daniel Shay. Honorable Mention


Creative Crafts Council 27th Biennial Juried Exhibition (May-July 2009), Strathmore Mansion, Bethesda, MD. Jurors: Norman Mitchell, Leslie Barron and Xiaosheng Bi


Second Annual Tribute to Fiber Art (March 4-April 9, 2009), Black Rock Center for the Arts, Germantown, MD Jurors: Jodi Walsh and Trudy Van Dyke (fiber sculpture)


 Education:


Master Certificate of Drawing and Painting/ Washington Studio School (2019)


Independent Study with Jordan Wolfson (2020 to present)


Workshops With:  Ken Kewley, Rotem Amizur, Catherine Kehoe, Jennifer Pochinski, Susan Lichtman, Reem Bassous, Martin Campos, Stuart Shils (2016-2021)


JD Harvard Law School (1984)


BA (English) Auburn University (1980)